top of page

HANGİ SEVİYEDE NE ÖĞRENECEĞİM?

Seviye 1 – 2 

Öğrenci 1. ve 2. seviyelerin sonunda, Avrupa Birliği Dil Kriterleri’nin “contatto” olarak adlandırdığı A1 seviyesine şu becerilerle ulaşır: öğrenci günlük hayatta kullanılan ve somut ihtiyaçlara dile getirecek deyim ve cümleleri kullanabilir. Kendini ve diğer kişileri tanıtabilir, soru sorabilir, kişisel sorulara, örneğin nerede oturduğu, tanıdığı kişiler, sahip oldukları gibi, cevap verebilir. Öğrenciyle yavaş ve anlamasına yardımcı olacak şekilde konuşulduğunda bir diyalog ortamı oluşabilir. Bu seviyenin sonunda Siena Yabancılar Üniversitesi’nin CILS A1 sertifikası sınavına hazırlanmış olur.

 

Seviye 3 – 4 

Öğrenci 3. ve 4. seviyelerin sonunda, Avrupa Birliği Dil Kriterleri’nin “sopravvivenza” olarak adlandırdığı A2 seviyesine şu becerilerle ulaşır: öğrenci, günlük hayatta sık sık kullanılan cümleleri kullanır ve anlamaya başlar, örneğin kişisel ve aile bilgileri, alışveriş, yerel coğrafi bilgiler, iş durumu.. gibi. Basit ifadeyle geçmişini, çevresini, temel ihtiyaçlarını, yazı ile bildirebilir. Bu seviyenin sonunda Siena Yabancılar Üniversitesi’nin CILS A2 ve Perugia Yabancılar Üniversitesi CELI 1 sertifikaları sınavlarına hazırlanmış olur.

 

Seviye 5 – 6 

Öğrenci 5. ve 6. seviyelerin sonunda, Avrupa Birliği Dil Kriterleri’nin “soglia” olarak adlandırdığı B1 seviyesine şu becerilerle ulaşır: öğrenci, okul, boş zamanlar aktiviteleri gibi konuların önemli noktalarını anlamaya başlar. Öğrendiği dilin konuşulduğu ülkede bulunduğu zaman dil kullanımıyla ilgili her tür durumun rahatlıkla üstesinden gelebilir. Bildiği ve kişisel ilgi alanı içinde olan konular hakkında basit bir yazı yazabilir. Projelerini, arzularını, ümitlerini, tecrübelerini kısaca anlatabilir. Bu seviyenin sonunda Siena Yabancılar Üniversitesi’nin CILS UNO-B1 ve Perugia Yabancılar Üniversitesi CELI 2 sertifikaları sınavlarına hazırlanmış olur.

 

Seviye 7 - 8 

Öğrenci 7. ve 8. seviyelerin sonunda, Avrupa Birliği Dil Kriterleri’nin “progresso” olarak adlandırdığı B2 seviyesine şu becerilerle ulaşır: Öğrenci karmaşık yazıların ana fikrini anlamaya başlar. Kendi alanlarındaki teknik tartışmalara katılabilir. Yazılı olarak belirli konularda görüşlerini aktarabilir. Bu seviyenin sonunda Siena Yabancılar Üniversitesi’nin CILS DUE-B2 ve Perugia Yabancılar Üniversitesi CELI 3 sertifikaları sınavlarına hazırlanmış olur.

Seviye 9 - 10 - 11

Öğrenci 9. 10. ve 11. seviyelerin sonunda, Avrupa Birliği Dil Kriterleri’nin “efficacia” olarak adlandırdığı C1 seviyesine şu becerilerle ulaşır: sadece günlük hayatta karşılaşılan tipik koşullarla sınırlı kalmayıp sosyal, akademik ve mesleki amaçlar çerçevesinde yürütülmesi gereken ilişkilerde de başkaları ile iletişim kura olanağı sağlar. Bu seviyenin sonunda Siena Yabancılar Üniversitesi’nin CILS TRE-C1 ve Perugia Yabancılar Üniversitesi CELI 4 sertifikaları sınavlarına hazırlanmış olur.

 

bottom of page