HAKKIMIZDA

6 Ekim 1995 yılında İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği, İtalya Konsolosluğu ve o zamanki Ankara İtalyan Kültür Merkezinin işbirliği ile kurulmuştur.

İdari ofisimiz, tarihi bir bina olan İtalyan İlk ve Anaokulunun binasının ön tarafında, Alsancak’ın en merkezi yerindedir.

Osmanlı döneminden kalan bu tarihi yapı, önce Salesiani Papazlarının idaresinde İtalyan Erkek Okulu olarak hizmet vermiş, daha sonra İvrea Rahibeleri yönetiminde Anaokulu ve İlkokul olmuş, 1945 yılında verilen izinle karma bir ilkokula dönüşmüştür.

Uzun yıllar kullanılmayan binanın ön bölümü, İtalya Konsolosluğu, özel ve resmi İtalyan kurumlarının, İzmir’de yaşayan İtalyan Levantenlerin ve Derneğin maddi manevi işbirliği sayesinde 6 ay gibi kısa bir zamanda restore edilerek, İzmir’e İtalyan Kültür Merkezi olarak kazandırılmıştır.

İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği‘nin desteği ile, Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterleri esas alınarak belirlenen farklı seviyelerde sunulan, İtalyan Dili ve Kültürü Kurslarını organize etmektir.

Kurslar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylıdır. Ayrıca Siena Yabancılar için Üniversitesinin, İtalyan Dil Bilgisi Sertifikalandırma Sınavı olan CILS ‘yi yapmaya yetkili büro’sudur. Öğretmenlerimiz, İtalyancayı yabancılara öğretmekte deneyimli, uzman İtalyan ve Türk öğretmenlerden oluşmaktadır.

ÇALIŞMA SAATLERI - ORARI

HAFTA İÇİ - LUN/VEN: 

10:30 - 17:00

İLETİŞİM - CONTATTI

Merkez (İdari) Bina:

Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:58

Alsancak-İZMİR.

Tel: 0232 4215242/4634722

Faks: 0232 4633528

Mail: info@iicizm.org

Derslikler:

Kıbrıs Şehitleri Caddesi no:136 Kat:6

Alsancak-İZMİR

Tel: 0232 4222007

BİZİ TAKİP EDİN:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Icona sociale
indir.jpg

    © 2023 by İtalyan Kültür Merkezi. Proudly created with Wix.com