top of page

ERASMUS İLK YARDIM PAKETİ

Erasmus programından kabul aldınız ve yeni maceralara yelken açmaya az kaldı! Tebrik ederiz!

Ama, biliyoruz ki, Erasmus’a hazırlanma süreci aynı zamanda oldukça stresli. “Nerede kalacağım, nasıl gideceğim, gidince ne yapacağım” diye düşünmekten uykularınız kaçmasın, yardım için buradayız! 

 

İtalya ve İspanya’daki üniversitelerdeki Erasmus değişim programlarına dahil olduğunuz andan itibaren karşınıza çıkabilecek sıkıntıları çözmek için size birçok hizmeti bir arada sunan Erasmus İlk Yardım Paketi*’ni hazırladık. Bu paketimizden Merkez’imizde öğrenci olmasanız da faydalanabilirsiniz. 

 

  • Gideceğiz şehir hakkında bilgilendirme: Şehrin genel yapısı ve özellikleri, ulaşım alternatifleri ve altyapısı, acil durumlarda (sağlık, güvenlik vb.) ve bürokratik işlemler için iletişime geçmeniz gereken birimler ve yapmanız gerekenler konusunda bilgilendiriyoruz. 

  • Gideceğiniz üniversite ile iletişim: Gideceğiniz üniversiteyi bize bildirmenizin ardından ders programları, kayıt, üniversite olanakları ve akademik takvim ve derslere başlama konusundaki araştırmalarda size yardımcı oluyoruz, görüşmelerinizi (telefon veya e-posta) yapıyoruz. 

  • Konaklama: Gideceğiniz şehirde yurt veya ev bulmanıza ve kiralamanıza yardımcı oluyoruz. Bütçenize ve kalmak istediğiniz bölgeye uygun konaklama alternatifleri sunuyoruz, beğendiğiniz alternatifi kiralamanız için gerekli yazışmaları ve işlemleri yapıyoruz. 

  • Schengen Vizesi: Vize formunuzun doldurulması, gerekli belgelerle beraber başvuru dosyanızın hazırlanması, Schengen başvurusu için zorunlu sağlık sigortanızın yaptırılması ve vize randevusunun alınması dahil tüm aşamaları sizinle beraber yapıyoruz. 

  • Oturma İzni: Gideceğiniz şehre ulaştıktan sonra 8 gün içerisinde yerel otoritelerden oturma izni almanız gerekecek. Gideceğiniz şehirde oturma iznine nereden başvuracağınız, başvuru için neler yapmanız gerektiğine dair sizi bilgilendiriyoruz. 

  • Uçak Bileti ve Şehirlerarası Ulaşım: Gideceğiniz şehre en yakın uluslararası havaalanını tespit ediyoruz, İzmir’den şehrinize ulaşmanızı sağlayacak uluslararası ve şehirlerarası transfer alternatiflerini sunuyoruz ve şehirlerarası transfer biletlerinizi sizinle beraber alıyoruz. 

  • Dil Seviyenizin Tespiti: Erasmus değişim programında eğitim almak için gideceğiniz üniversiteler dil seviyesi koşulu getireceklerdir. Gideceğiniz ülke ve üniversite tarafından istenen dil seviyesini öğreniyoruz ve dil bilgisi seviyenizi ölçen sınava sizi tabî tutuyoruz. Dil bilgisi seviyenizin yeterli olması durumunda üniversitenizin istediği dil belgesini hazırlıyoruz. Dil seviyeniz yeterli değilse üzülmeyin…her seviyedeki İtalyanca ve İspanyolca kurslarımıza katılabilirsiniz!

 

* Paketimizdeki hizmetler ücretlidir. Paket ücreti sadece danışmanlık hizmetlerini kapsamaktadır. Paket içeriğindekilerin satın alınılması aşamasında oluşan tüm ücretler – vize, sigorta, konaklama, ulaşım biletleri ve Merkezimizde katılmak isteyebileceğiniz dil kursu ücretleri – paket bedeline dahil değildir.  

 

Hizmet içeriği hakkında detaylı bilgi almak ve ihtiyaca uygun hizmet paketini görüşmek için IKM'ye gelebilirsiniz, Erasmus İlk Yardim Servisi Çarşamba ve Cuma günleri saat 10.00-13.00 ve 14.00-17.00 saatleri arasında Kıbrıs Şehitleri Caddesi No.58'deki IKM Yönetim Binamızda hizmet vermektedir.

bottom of page