top of page

DELE SERTİFİKASI

Okulumuz DELE sınavının (Instituto Cervantes) İzmir'de resmi olarak uygulandığı kurumdur.

 

Dele’nin açılımı Yabancılar İçin Yeterlilik Diploması’dır. DELE Diplomaları İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından verilen İspanyolca bilgisini uluslararası alanda belgeleyen tek resmi lisanstır. DELE diplomaları artık Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından, YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) sınavına denk kabul edilmektedir.

 

Okulumuz İzmir'de DELE Sınavı'nın tek yetkili sınav merkezidir.

 

Farklı seviyelerde alınabilecek olan DELE sınavları okuduğunu anlama, yazılı ifade ve yazılı anlatım, dinlediğini anlama, sözlü ifade ve sözlü anlatım bölümlerinden oluşur.

 

DELE A1 Seviyesi Bu diploma adayın günlük somut gereksinimlerini karşılayabileceğini, ve çok basit cümleleri anlayabileceğini ve kullanabileceğini belgeler.

 

DELE A1 Seviyesi ESCOLAR 11 ila 16 yaş grubu arası İspanyolca öğrencilerine yöneliktir; bu yaş grubundaki adayların alan, bağlam, durum ve kelime bilgileri göz önünde bulundurulur.

 

DELE A2 Seviyesi Bu seviyeyi başarı ile tamamlayan öğrenci kendisi, ailesi, alışverişi, sevdiği yerler ve işi hakkında kurulan başlıca cümleleri anlayabilir. Öğrencinin aşina olduğu ve cevaplarını bildiği günlük işler hakkında zamanında bilgi verebilir. Geçmişiyle ilgili bilgileri ve çevresinde oluşan anlık ihtiyaçları basit şekilde yazabilir.

 

DELE B1 Seviyesi Bu seviye, kullanıcının, dilin konuşulduğu coğrafyada gerçekleştireceği bir seyahatte karşısına çıkabilecek olan durumlardan büyük bir çoğunluğuna karşılık verebilecek durumda olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda tecrübeleri, bilgi dağarcılığını, arzu ve isteklerini tarif edebilir, kısa bir şekilde görüşlerini veya planlarını ifade edebilir.

 

DELE B1 Seviyesi ESCOLAR Günlük hayattaki sıradan durumları anlama ve ifade etmede, arzu ve gereksinimlerini temel anlamda uygun biçimde belirtmede gösterilen dil yeterliliğini belgeler. İlk öğretim sistemine uyarlanmış sınav modeli. Katılan adayların yaş ortalaması 12 ve 17 arasında olmalıdır.

 

DELE B2 Seviyesi Kullanıcının, dili anadil olarak konuşan bireylerle yeterli bir akıcılık ve doğallıkta konuşabildiğini, dinleyiciler tarafından ek bir efor sarf etmeden iletişim kurabileceğini göstermektedir. Ayrıca, gerek somut, gerekse soyut içerikli, teknik jargona dayalı metinler de dahil, uzmanlık alanı dahilindeki karmaşık metinlerdeki ana fikirleri anlayabilir.

 

DELE C1 Kendini sınırlamaya gerek duymadan, açıkça ifade edebilir. Aday geniş bir kelime hazinesine sahip olmakla birlikte, günlük deyim ve söyleyişlere de hakimdir.

 

DELE C2 seviyesi, dilin her türlü durumda, herhangi bir zorluk çekmeden kullanılabildiğini, uyum sağlanabildiğini, dile hakimiyetin en yüksek seviyede olduğunu gösterir. Öğrenci her türlü konuşmayı ve metni takip etmesine izin verecek ölçüde akıcı konuşmakta ve gerekli kelime hazinesini kullanabilmektedir.

bottom of page